O projektu CD knihovna

Myšlenkou vydávat audioknihy na CD nosičích ve formátu MP3 se zabývám asi dva roky, ale zpočátku jsem měl pocit, že u nás ještě technicky neuzrála doba, neboť zařízení schopných přehrávat formát MP3 nebylo mnoho. Poslední dobou se situace výrazně zlepšila a opatřit si vhodný MP3 přehrávač dnes již pro nikoho není neřešitelným finančním problémem. Odhadem 80% běžné elektroniky, dostupné v obchodní síti, již formát MP3 umí používat.

Na jaře letošního roku (2006) tedy začaly vznikat první nahrávky (128 kb/s, 44,1 KHz – což je komprese, kterou běžně užívají např. FM rádia).

Kouzlo formátu MP3 spočívá v tom, že při užití výše zmíněné komprese se místo běžné hodiny a čtvrt vejde na klasický CD disk až 15 hodin stereozáznamu! Tedy není nutné obsahy knih zkracovat a lze uživateli poskytnout dosud nevídaný komfort v oblasti obsluhy, ale hlavně i ceny. Uvědomme si, že například Povídky malostranské by bylo nutno uložit na osm CD disků, zatímco od nás se vejde na jeden! Systém uložení nahrávky je jednoduchý, kapitoly se objeví jako tracky u klasického hudebního CD a vy máte možnost poslouchat od kapitoly, kterou jste minule skončili.

Projekt byl od počátku prezentován jako alternativa, nikoliv konkurence klasické knihy. Chci nabídnout lidem, kteří mají z jakýchkoliv důvodů problém s četbou, nebo chtějí jen smysluplně trávit čas například během cestování, nebo chtějí prostě jen relaxovat, alternativu.

Zda se to podaří, ukáže čas a budu vděčen za každou podnětnou připomínku, ale i kritiku.

Za váš zájem předem děkuje

Pavel Socha
vydavatel